Založit novou webovou stránku nebo e-shopChci nový web

Portugalský vodní pes - Z TRAJLERU

O PLEMENI + Video Porties

                                                                                      

   Že jsou portíci opravdu všestranní parťáci můžete vidět v tomto videu:
                                                              (zapnout zvuk ! 
)
                                                        


                                                                                     

   Portugalský vodní pes ( Cao de aqua ) má dávnou historii. Je více různých verzí, ale všechny se setkávají v rozmezí 5. až 7. století před naším letopočtem. Písemně doložené zmínky jsou z 11. století. Většina evropských vodních psů se využívala jako přinašeči, lovečtí psi se využívali při lovu vodního ptactva, a někteří psi se dokonce využívali jako pastevečtí. Portugalský pes však měl zcela jiné úkoly: přenášel zprávy mezi loděmi nebo loděmi a pevninou, často na velké vzdálenosti. Také hlídkoval na přídi, hlásil nebezpečí v mlze, vytahoval lana a potrhané sítě z moře, nebál se potápění a nadháněl hejna ryb do sítí a také vytahoval tonoucí. Současně se osvědčil jako věrný přítel a strážce rybáře i jeho rodiny. V případě potřeby dokázal statečně bránit majitele či jeho majetek. 

                                                     

Portugalský lid si těchto psů velmi vážil. Dodnes se považuje portugalský vodní pes za nejtypičtějšího zástupce domácích plemen. S nástupem nové komunikační a navigační techniky se vytrácela potřeba držet tyto psy a stejně jako mnohá jiná plemena se začal z pobřeží i lodí vytrácet. Naštěstí několik starých rybářských rodin zůstalo věrno tradici a drželo si několik jedinců tohoto plemene z úcty k minulosti a pro vlastní potěchu. Za zakladatele moderního chovu je považován Vasco Bensuedese, který soustředil několik typických jedinců a s dúrazem na zachování původních povahových vlastností odchoval 116 štěňat, která nesla jméno jeho chovatelské stanice " ALGARBIORUM". Následovali jej další chovatelé nejen v Portugalsku, ale i v Anglii, USA, apod. Krize nastala v r. 1972, kdy bylo na celém světě registrováno pouze 25 jedinců. Naštěstí si svou povahou a neotřelým vzhledem získával stále více obdivovatelů (hlavně v USA) a tak bylo o jeho budoucnost postaráno. Dnes jeho popularita v Evropě  stoupá a v Americe je dnes již běžným plemenem s opravdu bohatou chovnou základnou.
   U nás patří k minimálně známým plemenům.V ČR
 je pouze okolo 100 jedinců a chovají se od roku 2002.
Naše veřejnost je zaznamenala především díky návštěvě prezidenta Obamy, který tyto psy chová.         
                                                                                          

                                                                                                

   Jedná se o aktivní, veselé a přátelské plemeno. Dovolili bychom si říci, že jsou to psi skvělí a bezproblémoví. Mají velmi vyrovnanou povahu. Sice zbytečně neštěkají, ale to neznamená, že nejsou ostražití a pozorní. Velmi dobře vycházejí s dětmi a nejsou nepřátelští k cizím lidem, nejsou zbrkle agresivní (ale páníčka si brání, když cítí, že není něco v pořádku). Jsou velmi inteligentní a používají se pro canisterapii. Hodí se nejen k dětem, ale také pro starší osoby. Dobře se snáší s dalšími zvířaty v domácnosti. Jsou hraví a snadno se učí novým věcem.

   Portugalský vodní pes je středně velký. Dorůstá výšky 50–57 cm, ideálně 54 cm a váží v rozmezí 19–25 kg. Feny mívají výšku 43–52 cm, ideálně 46 cm a hmotnost 16–22 kg. Průměrná délka života je 10–14 let. 

   Má skvělý zrak, velmi dobře vyvinutý čich a pozorný výraz. Na první pohled zaujme bohatá hustá srst, může být kompaktně kudrnatá nebo vlnitá, je odolná vůči vodě. Výborně psa chrání před nepřízní počasí. Srst nelíná, takže se pes hodí i pro alergiky. Barvu má černou, hnědou, bílou, nebo kombinace černé s bílou a hnědé s bílou. Srst se pravidelně stříhá do lví podoby (u nevýstavních psů se může ostříhat úplně). Nevyžaduje denní česání nebo kartáčování. Ocas se nekupíruje.
Pravidelně kontrolujeme uši a otíráme koutky očí. Je to silný a zdravý pes.

   Necvičí se, ale snadno se vychovává. Miluje hojnost pohybu, rád plave. Přesto nevyžaduje denně dlouhé procházky. Může žít jak v bytě, tak venku, kde mu ale zajistíme zateplenou boudu a příznivé podmínky.

 

   Dnes se především chová pro výstavy a jako bezproblémový rodinný pes. 
Přesto neztratil nic ze svých původních vlastností a je pouze na nás, abychom mu dali příležitost uplatnit jeho mimořádnou inteligenci a pracovní potenciál.

 

                  VIDEO:  KOUZLO PLEMENE- krásní Piráti z Karibiku
                                                    ( zapnout zvuk !)
                                                

 

 

 

 

                  (  Každý obrázek na této straně se zvětší, když na něj kliknete )

TOPlist